Slovenský rozhlas po novom 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Slovenský rozhlas vymenil frekvencie a prečísloval okruhy -  

  

- Nové logá, nový audiovizuál, nový program SRo - 

 

 

 www.rozhlas.sk

 

 

 

 

 

   

 

Od poslednej zmeny [06. septembra 2004] pristúpil Slovenský rozhlas 29. januára 2007 opäť k zmenám

frekvencií, audiovizuálu, programu a grafiky jednotlivých okruhov.

 

Nové rozdelenie okruhov Slovenského rozhlasu:

SRo 1 - Rádio Slovensko [spravodajstvo a publicistika]

SRo 2 - Rádio Regina [regionálne vysielanie BA, BB, KE]

SRo 3 - Rádio Devín [pre náročného poslucháča]

SRo 4 - Rádio_FM [alternatívna hudba]

SRo 5 - Rádio Patria [pre národnostné menšiny]

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od 29. januára 2007 sa vám mohlo stať, že svoj obľúbený okruh Slovenského rozhlasu [SRo] ste nenaladili na frekvencii, na ktorú ste boli zvyknutí. Dôvodom bola vzájomná výmena polovice zo všetkých vysielacích frekvencií medzi okruhmi SRo. Tento krok znamená naplnenie litery zákona v zmysle vysielania rozhlasu na piatich terestrických okruhoch a súčasne usporiadanie frekvencií SRo tak, aby pokryli viac osídleného územia a navzájom sa neprekrývali a nerušili. Až donedávna nebolo jasné, ktoré frekvencie Slovenský rozhlas naozaj potrebuje, a ktoré nie. Hoci Zákon o SRo špecifikoval, že verejnoprávny vysielateľ musí šíriť 5 svojich okruhov celoplošne [t. j. s dosahom pre minimálne 80 % obyvateľov], túto podmienku reálne spĺňali iba tri okruhy. Navyše, Rádio Regina na strednom a východnom Slovensku vysielalo na ekonomicky náročných stredných vlnách, a nedarilo sa ho “preklopiť“ do FM pásma s požadovaným pokrytím, keďže na našom území už nebol dostatok voľných frekvencií. Slovenský rozhlas vstúpil 29. januára do novej etapy svojej existencie. Výmeny frekvencií, ktoré nastali na piatich okruhoch sa označujú za jeden z najvýznamnejších krokov nového manažmentu na čele s generálnou riaditeľkou Miloslavou Zemkovou. Po pol roku od jej nástupu do funkcie sa podarilo stabilizovať frekvencie jednotlivých okruhov, a nastala tak významná deliaca čiara medzi verejnoprávnym rozhlasom a súkromnými vysielateľmi.

 

Frekvencie SRo sa prerozdelili nanovo medzi všetky okruhy, aby pokrytie bolo čo najrovnomernejšie, a najmä, aby vyhovelo podmienkam celoplošnosti. Prioritou bolo Rádio Slovensko a Rádio Regina, ktoré získali najkvalitnejšie pokrytie. Rezervy vo frekvenčnom spektre rozhlasu existovali, o čom svedčí aj výrazné zvýšenie pokrytia Rádia Regina, Rádia Devín, ale aj prvého okruhu Rádio Slovensko. Po prerozdelení frekvencií sa mierne zvýšilo pokrytie Rádia Slovensko z 98 % na 99,2 %, podobne aj Rádia Devín z 89 % na 94 %. Výrazne sa zvýšilo pokrytie Reginy z približne 64 % na 96 % a Rádia Patria z 36 % na 100 %. Naopak, znížilo sa pokrytie Rádia_FM z približne 98 % na 84 %. Rádio_FM má prioritný dosah na mestských poslucháčov. O vysielanie Rádia_FM prišli okrem iného mnohí poslucháči na východnom Slovensku, kde malo _FM silnú poslucháčsku základňu. Silná košická frekvencia bola pridelená Rádiu Regina. Detto prišli o Rádio_FM poslucháči v lokalitách Žilina, Banská Štiavnica a časť Oravy. Alternatívna stanica Rádio_FM by si aj napriek tomu mala zachovať pokrytie vo veľkých mestách a okrem príjmu v FM pásme je možné využiť aj alternatívne formy príjmu - satelit alebo internet. Zaujímavosťou je šírenie SRo 2 - Rádia Regina BB z vysielača Žilina - Krížava, ktorý z veľkej časti pokrýva aj západné Slovensko. Podobné by to bolo aj v prípade, keby Regina vysielala z Kráľovej hole - aký okruh šíriť - BB alebo KE..., keďže vysielač je tiež na hranici regiónov. Verejnoprávny vysielateľ síce pri svojej reorganizácii žiadne frekvencie neuvoľnil, ale je pravdepodobné, že ďalšie už nebude potrebovať. Výnimkou sú niektoré problémové lokality, kde bude zrejme nutné skoordinovať nízkovýkonné frekvencie. Slovenský rozhlas naviac získal od Rady pre vysielanie a retransmisiu aj nové frekvencie 91,8 MHz Martin pre SRo 4 - Rádio_FM, 96,1 MHz Košice - mesto pre okruh SRo 3 - Rádio Devín, 99,8 MHz Zvolen pre SRo 3 - Rádio Devín a 101,3 MHz Trebišov [GE-84] pre SRo 4 - Rádio_FM. Frekvencie SRo 4 - FM: 91,8 MHz Martin, 92,6 Zvolen a 101,3 MHz Trebišov budú spustené v júni 2007 a frekvencia SRo 3 - Devín: 96,1 MHz Košice na jar 2007. Chystajú sa aj nové frekvencie pre Banskú Štiavnicu, Čadcu, Nitru, Prešov a Žilinu pre okruh SRo 4 - Rádio_FM. SRo žiada Radu pre vysielanie aj o frekvenciu 97,2 MHz v Bratislave pre okruh SRo 5 - Rádio Patria. Na frekvencii SRo 4 - Rádio_FM 105,4 MHz Banská Bystrica - mesto sa plánuje zvýšiť ERP na 1 kW. a na frekvencii 101,3 MHz Košice - Šibená hora na 0,5 kW.

 

V rámci aktuálnych zmien Slovenský rozhlas aj prečísloval svoje okruhy. Prvým a hlavným okruhom zostalo SRo 1 - Rádio Slovensko, druhý okruh je po novom SRo 2 - Rádio Regina, SRo 3 je Rádio Devín, SRo 4 Rádio_FM a piaty okruh, ktorý vysiela už iba na stredných vlnách, patrí Rádiu Patria. Prvé štyri okruhy SRo vysielajú výlučne na veľmi krátkych vlnách VKV/FM II. Rádio Patria vysiela na stredovlnných vysielačoch SV/MW, čím sa definitívne zaradila medzi celoplošné stanice.

 

Programové zmeny, ku ktorým pristúpil Slovenský rozhlas od 29. januára 2007, zmenili vyznenie formátu a logicky upratali programové celky. Dôležitou zmenou k spomínanému dátumu bol aj nábeh nového produkčného systému i zvukovej grafiky osobitne v Rádiu Slovensko a Rádiu Regina. Na prvom okruhu bolo popri zmenenej grafike a nových zvučkách najzásadnejšou zmenou uvedenie novej 25-minútovej diskusnej relácie “Z prvej ruky“ o 18.30 h v pracovných dňoch. Na druhom okruhu SRo, Rádio Regina, došlo k najvýraznejšej zmene predovšetkým v organizácii vysielania. Nejde o tri samostatné stanice s vysielaním z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc, ale jednu prepojenú s možnosťou odpájania regionálnych štúdií podľa potreby. Rádio Devín a Rádio_FM sú doplnkovými okruhmi, Rádio Patria má svoju špecifickú orientáciu na národnostné vysielanie.

 

Zmenou prešli aj logá okruhov Slovenského rozhlasu. Za necelý milión korún ich pripravila reklamná agentúra Wiktor Leo Burnett, ktorá vyhrala konkurz. Nové logá okruhov vo farbách dúhy sú prakticky identické, vychádzajú zo štvorcového pôdorysu pyramídy, okrem názvu stanice sa líšia iba farebnosťou. Modrá patrí Rádiu Slovensko, zelená Regine, žltá Devínu, červená Rádiu_FM a oranžová Patrii.

 

Slovenský rozhlas v budúcnosti pripravuje aj spustenie dopravného servisu v systéme RDS-TMC. Táto technoloógia slúži na prenos dopravných informácii do navigačného systému vozidla, kde sa údaje spracujú a poskytnú vodičovi. Výhoda systému TMC je tá, že dopravné informácie sú vysielané nepretržite a vodičovi sú hlásené iba tie, ktoré súvisia s jeho trasou. [www.rds-tmc.cz]

 

Nová programová štruktúra Slovenského rozhlasu, ktorá sa spustila 29. januára, priniesla na prvý okruh SRo 1 - Rádio Slovensko viacero zmien. Za najzásadnejšiu programovú zmenu sa považuje uvedenie novej diskusie “Z prvej ruky“. Polhodinová diskusia sa vysiela po večernom Žurnále, od 18.30 h. Rádio Slovensko sa prezentuje ako spravodajsko-publicistickou stanica s vysielaním správ každú polhodinu. Zaujímavé témy zo spravodajstva sa objavujú vo vysielaní po celý deň. Z relácií sa zmeny napríklad dotkli relácie “Pozor, zákruta! “, ktorá sa v sobotu nevysiela a v nedeľu začne o 17.00 h. Postupne by sa mal inovovať a priniesť lepší dopravný servis. Ranný hudobný magazín “Espresso“ bol presunutý na večer, začína krátko po 20.00 h. Vo večernom vysielaní sa tiež od pondelka do štvrtka od 20.30 h vysiela “Pozvete nás ďalej“. Relácia venovaná rodinnej publicistike sa presunula z nedeľného večera. Piatkové “Nočné dialógy“ sa spustením “Z prvej ruky“ zrušili a večery budú patriť aj krátkym kriminálnym príbehom. Cez víkend okrem iného pribudne “Literárna revue“. Program sa bude meniť aj naďalej.

 

 

Druhým programovým okruhom SRo sa po spustení novej programovej štruktúry stalo Rádio Regina. 24 hodinové vysielanie Reginy spoločne vytvárajú regionálne štúdia v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Rádio Regina Bratislava, Banská Bystrica a Košice v určených časoch vysielajú autonómne, a pružne sa spájajú na spoločné relácie určené pre celé Slovensko. V programovej štruktúre dominuje publicistika, podstatne sa rozšírilo spravodajstvo, pravidelné miesto v ňom patrí aj umeleckým formám a žánrom. Preto Rádio Regina spolupracuje s Centrom spravodajstva a aj Centrom hudby či Literárno-dramatickým centrom. V minulostii vysielali tri Rádia Regina rôzny počet spravodajských relácií, v rôznych časoch a hlavný spravodajský blok aj s rozdielnými názvami. V novej programovej štruktúre Rádio Regina vysiela v spolupráci s Centrom spravodajstva samostatné regionálne spravodajstvo v rovnakom čase a pod zjednoteným názvom “Žurnál Rádia Regina“ aj rozšírený spravodajský blok trikrát denne. Všetky štúdia rozvíjajú investigatívnu publicistiku na regionálnej úrovni. Regina sa od ostatných okruhov naďalej odlišuje aj hudobne. Ponúka populárnu hudbu 60. až 90. rokov, ľudovú a dychovú hudbu. Novinkou je nová zvuková grafika.

 

 

Rádio Devín prešlo z vysielacej štruktúry postavenej na pevných blokoch na väčšie celky, s cieľom posilniť atmosféru vysielania. Doterajšia skladba programov, tak ako ju poslucháči Rádia Devín poznali, ostáva. Moderátori však programy viac prezentujú. Devín ponúka aktuálnu publicistiku, od kratších až po rozsiahlejšie žánre, obsiahlejšie programy sú zaraďované na večer. Každý večer ponúka od 20.30 h svoj dominantný program - rozhlasovú hru, symfonický koncert, operu, diskusiu či priamy prenos. Devín zostal pri všetkých osvedčených typoch programov. Pribudli dynamicky organizované magazíny venované jednotlivým druhom umenia a cez víkendové popoludnia pribudol väčší priestor na rozhovory o jednotlivých druhoch umenia. Devín chce byť naďalej rádiom adresovaným náročnému poslucháčovi. Zároveň so spustením novej vysielacej štruktúry sa zlepšila aj možnosť príjmu rádia. Na zlepšení príjmu jeho vysielania sa bude ďalej pracovať. V budúcnosti by mal Devín dostať novú zvukovú grafiku.

 

 

 

Programové zmeny SRo spustilo vo vysielaní ako prvé Rádio_FM, už 01. januára 2007. Výrazne sa zmenila jeho denná dramaturgia. Novinkou je program Menu_FM, ktorý tvorí od 09.00 h do 12.00 h neprerušovaný prúd hudby bez hovoreného slova. Popoludňajšie Menu_FM s DJ-om ponúka od 12.00 h do 15.00 h množstvo rubrík o hudbe, vede a technike, ale aj témy z oblastí médií, filmu a internetu. Zmeny sa dotkli aj večerných špeciálov, ktoré sa vo vysielaní objavujú už od 19.00 h. Hudobný formát rádia sa nezmenil.

 

 

 

Viacero podstatných zmien dostalo Rádio Patria. Verejnoprávny rozhlas naplnil zákon o SRo a zo samostatnej redakcie Rádia Patria sa stal samostatný vysielací okruh. Vysielanie Patrie, ktoré je denne od 10.00 h do 20.00 h, môže počúvať na stredných vlnách celé Slovensko. Pre kvalitné vysielanie bolo potrebné, aby vysielače Rádia Patria boli tak silné, ako sa plánovalo. V minulosti ho totiž po 18.00 h rušilo vysielanie zahraničných rozhlasov. Jednotlivé jazyky sa na Patrii vysielajú v blokoch. Od 10.00 h do 12.00 h sa vysiela v ukrajinskom a rusínskom jazyku a podľa harmonogramu v ostatných jazykoch - rómskom, poľskom, nemeckom a českom. Od 12.00 h sa vysiela v maďarčine. SRo 5 tak osloví všetky typy poslucháčov, okrem aktuálneho spravodajstva a publicistiky napríklad aj reláciou “Ekofórum“, reláciou “Na ceste“ pre tých, čo cestujú za prácou do zahraničia, programami pre ženy, dôchodcov i učiteľov.

 

  

 

 

SRo 1 - Rádio Slovensko    (VKV sieť)

 

 

 

- Banská Bystrica - Suchá hora 90,1 l Banská Štiavnica 99,0 l Bardejov 93,5 l Bratislava - Kamzík 96,6 l Košice - Dubník 96,6 l Lučenec 103,6 l Modrý Kameň 90,9 l

 

Námestovo 102,4 l Nitra 91,2 l Nové Mesto nad Váhom 103,2 l Poprad 92,2 l Rožňava 97,3 l Ružomberok 103,8 l Snina 91,2 l Stará Ľubovňa 89,1 l Štúrovo 96,3 l Trebišov 99,7 l

 

Trenčín 95,9 l Tunel Branisko 92,2 l Tunel Čadca - Horelica 103,5 l Tunel Bratislava - Sitina 96,6 l Žilina 103,5 -

 

  

 

 

SRo 2 - Rádio Regina BA, BB, KE    (VKV sieť)

 

 

 

- Banská Bystrica - Suchá hora 101,5 l Bratislava - Kamzík 99,3 l Košice - Dubník 100,3 l Lučenec 88,2 l Modrý Kameň 88,5 l Námestovo 100,4 l Nitra 102,2 l

 

Nové Mesto nad Váhom 100,7 l Rimavská Sobota 95,0 l Rožňava 88,6 l Ružomberok 100,6 l Stará Ľubovňa 102,3 l Štúrovo 91,7 l Trebišov 89,2 l Žilina 100,1 l

 

+ plánované frekvencie Banská Štiavnica a Bardejov -

 

 

 

 

 

SRo 3 - Rádio Devín    (VKV sieť)

 

 

 

- Banská Bystrica - mesto 102,0 l Banská Štiavnica 102,6 l Bardejov 88,8 l Borský Mikuláš 95,6 l Bratislava - Kamzík 104,4 l Košice - mesto 96,1 l Modrý Kameň 103,1 l

 

l Námestovo 88,7 l Nové Zámky 94,6 l Poprad 96,9 l Rožňava 90,0 l Snina 102,2 l Stará Ľubovňa 96,1 l Štúrovo 106,2 l Trebišov 106,7 l Trenčín 97,8 l Žilina 97,2 l Zvolen 99,8 l

 

+ plánované frekvencie Nitra a Prešov -

 

 

 

 

SRo 4 - Rádio_FM    (VKV sieť)

 

 

 

- Banská Bystrica - mesto 105,4 l Bardejov 101,7 l Borský Mikuláš 102,8 l Bratislava 89,3 l Košice - mesto 101,3 l Lučenec 98,0 l Martin 91,8 l Modrý Kameň 98,3 l

 

Nové Zámky 102,8 l Poprad 104,3 l Rožňava 105,9 l Ružomberok 102,1 l Snina 107,6 l Stará Ľubovňa 98,9 l Štúrovo 103,7 l Trebišov 101,3 l Trenčín 101,2 l Trstená 91,9 l

 

Zvolen 92,6 l + plánované frekvencie Banská Štiavnica, Čadca, Nitra, Prešov a Žilina -

 

 

 

 

SRo 5 - Rádio Patria    (SV sieť)

  

 

 

- Banská Bystrica 1035 kHz l Bratislava 1017 kHz I Čadca 864 kHz l Košice 927 kHz I Nitra 1098 kHz l Orava 621 kHz l Prešov 702 kHz l Rimavská Sobota 567 kHz l

 

Stakčín 864 kHz l Tatry 900 kHz l Žilina 567 kHz -

 

 

www.power.szm.sk     www.walter.giba.szm.sk     © 2007 WALTER